top of page

Metoda TIK - co to takiego?


Wielkimi krokami zbliża się nieuniknione - nowy rok szkolny! :D

Czas zatem kompletować zeszyty, podręczniki, pióra i inne niezbędne akcesoria ucznia.

Jest to także czas, kiedy decydujemy na jakie zajęcia dodatkowe zapiszemy swoje dziecko, jaką szkołę językową wybierzemy i dlaczego taką, a nie inną.

W ostatnim artykule pisaliśmy na co zwracać szczególną uwagę wybierając szkołę https://www.academy.charatonik.com/post/jak-wybrac-najlepsza-szkole-jezykowa. Dziś chcemy pokazać czym między innymi charakteryzuje się Charatonik Academy.

I tutaj zdradzimy Wam czego dotyczy metodologia TIK z której – między innymi – korzystamy.


TIK to skrót od Technologie Informacyjno – Komunikacyjne. Zdaniem wielu autorów poradników, umiejętne wykorzystanie rozwijającej się myśli technicznej może być ogromnym wsparciem w procesie edukacyjnym i znacznie podnieść jego jakość, a dostępne narzędzia mogą w dużym stopniu wspomagać integrację społeczną uczniów oraz nauczycieli.

Jak wykorzystujemy metodę TIK?

Zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych są niezwykle zróżnicowane i urozmaicone. Odbywa się ono poprzez obranie celu zajęć. Wtedy, możemy się skupić na tym, co chcemy osiągnąć i jakie umiejętności wyćwiczyć. Wybiera się aplikacje lub programy, które pomagają w osiągnięciu założonych koncepcji. Nie ma oczywiście potrzeby, by używać tego na każdej lekcji. Wiele zajęć jest prowadzonych również innymi metodami, wszystko zależy od omawianego tematu. Jednym razem może to być Kahoot! a innym książki i ćwiczenia, przygotowane pod zajęcia.

Metoda TIK, wraz z aplikacjami, grami i informacjami wspomaga aktywne uczestnictwo w społeczności szkolnej. A aplikacje, pomocne w lekcjach są często łatwo dostępne online.


Wiedząc, że technologie stały się nieodłączną składową edukacji i kursów, uczymy się wykorzystywać je w pracy i nauce. Gromadzone informacje przesyłamy w postaci elektronicznej. Pędząca technologia, która – to prawda- czasem przysparza wyzwań, jest jednak czymś, w czym nasze dzieci szybko się odnajdują i wykorzystują. Jest więc niezastąpiona pod względem rozwoju naszych pociech.


Nikt z nauczycieli, którzy mają odpowiednie kompetencje, w tym także medialne* nie wyobraża już sobie pracy jedynie na materiałach, które kiedyś były kanwą w nauce języka. Nauczanie wspomagane komputerowo umożliwia częste i szybkie przekazywanie informacji zwrotnej, indywidualizuje proces uczenia się poprzez dostosowanie do potrzeb uczniów, pozwala na większą samodzielność, zapewnia multisensoryczne środowisko uczenia się przez np. obrazy, dźwięki czy symbole. Sami wiemy jak wiele interakcje wnoszą, gdy chodzi o przyswojenie wiedzy, szczególnie języka obcego a technika ta bardzo indywidualizuje nauczenie. Omawiana metoda pomaga dzieciom wyszukać, przetwarzać i korzystać z dostępnych informacji.


Warto zatem, żeby szkoła czerpała korzyści z potencjału TIK – nie tylko jako instrumentu poszerzającego wachlarz metod kształcenia, ale także dostosowania wymagań kierowanych do uczniów indywidualnie.

Wiedzcie, że Wasze dzieci są w najlepszych rękach. Zapraszamy!
* wg podziału kompetencji Wacława Strykowskiego48 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


_edited.png


Jesteśmy dla Was


Pon-Pt 9.00-17.00


+48 728 258 408

Angielski dla dzieci i młodzieży

bottom of page