top of page

Halloween - nie takie straszne święto

Updated: Oct 19, 2023Święto Halloween z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularne, ale wciąż pozostaje tak samo kontrowersyjne. Dla jednych to świetna okazja do przebrania i zabawy, dla innych zabobon, święto zapożyczone z obcej kultury konkurujące z naszym rodzimym dniem Wszystkich Świętych.

I co roku pojawia się pytanie anglistów – czy robić Halloween? Co rodzice zaakceptują? Czy pozwolą dzieciom brać udział w tych tematycznych zajęciach? Wszak to część kultury anglosaskiej i doskonała okazja do poznania nowego słownictwa.

Opinii tyle ilu ludzi, jak zawsze. Są rodzice, którzy z radością pomagają dzieciom w tworzeniu stroju, a są tacy, którzy nie wyrażają na to zgody. Aby zdecydować czy ta tradycja jest dobra czy zła, należy przede wszystkim dowiedzieć się czym tak naprawdę jest i skąd się wzięła. Dzisiaj wyjaśnimy czym jest ta anglosaska tradycja, co mamy nadzieję pomoże Wam i dzieciom w świadomy sposób skupić się na pozytywnym aspekcie tego święta.

Skąd pochodzi Halloween?

Halloween jest wyjątkowo popularne w krajach anglosaskich, przede wszystkim w kulturze angielskiej i amerykańskiej. Zawsze obchodzone jest 31 października, nie ma więc problemu, aby obchodzić oba święta, i Halloween i dzień Wszystkich Świętych, ponieważ następują po sobie.

Słowo HALLOWEEN to zlepek dwóch wyrażeń – All Hallow’s Eve oraz All Saints’ Eve, będących odpowiednikami polskiego Wszystkich świętych. Tradycja zapoczątkowana była już w czasach starożytnych Celtów. W październikową noc organizowano festiwal z ogniskami, aby uczcić zakończone żniwa i pożegnać lato, jak również odpędzić złe duchy. Odstraszanie duchów wiązało się z nadejściem zimy, co Celtowie kojarzyli ze śmiercią. Odstraszanie złych duchów i przywoływanie tych przychylnych miało pomagać im w przewidzeniu przyszłości, która miała nadejść.

Celebracja Halloween

W dzisiejszych czasach Halloween jest hucznie celebrowane nie tylko w USA i Wielkiej Brytanii, ale również w Irlandii i Kanadzie. Halloween obchodzą nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy dekorują swoje domy, ogródki i biura. To dla nich kolejna okazja do spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół, poznania lokalnej społeczności. To również doskonała okazja, aby się przebrać. I wbrew pozorom, halloweenowe przebrania wcale nie muszą być straszne. Prawdziwe stroje na Halloween np. w USA to postaci z bajek (Elsa, Pocahontas), zwierzęta (piesek, kotek, lisek), znani ludzie (aktorzy, piosenkarze, politycy), a nawet przedmioty codziennego użytku (lodówka, frytki).

Dla dzieci w Stanach, Halloween jest często bardziej oczekiwanym dniem niż święta Bożego Narodzenia.

W Polsce Halloween dopiero raczkuje, ale z roku na rok ma coraz większe grono zwolenników. Być może ze względu na fakt, że przebrania i akcesoria używane na Halloween w Polsce to głównie straszydła, ma też przeciwników. Jednym z symboli Halloween jest Jack O’Lantern , czyli wydrążona dynia ze straszną lub śmieszną buźką. Do środka dyni można włożyć świeczkę i mamy klimatyczny lampion, w sam raz na jesienną aurę. W końcu Halloween to nic innego jak zabawa, przebieranki i cukierki, w przeciwieństwie do pełnego zadumy 1 listopada.


Kultura anglosaska a zajęcia językowe

Udział w zabawie Halloween będzie doskonałą okazją do poznania kultury i tradycji, a także pozwoli puścić wodze wyobraźni i przebrać się nie tylko za ducha, wróżkę czy wiedźmę, ale również za kotka, księżniczkę lub pająka. Halloween to również fajny czas na obejrzenie bajki, np. Rodzina Adamsów lub Hotel Transylwania.


A na zajęciach języka angielskiego to, oprócz poznania kultury anglosaskiej, świetna okazja do poszerzenia słownictwa, poznania wyrażeń i zaawansowanych idiomów, które są w codziennym użytku. Warto również dodać, że znajomość kultury krajów anglojęzycznych jest niezbędnym elementem dla wszystkich, którzy planują udział w konkursach i olimpiadach językowych, gdzie oprócz znajomości gramatyki i słownictwa sprawdzana jest również wiedza z kulturoznawstwa.

Internet pełen jest śmiesznych i angażujących piosenek o tematyce Halloween. Poniżej kilka naszych propozycji, szczególnie uwielbianych przez naszych uczniów.


· Go Away Scary Monster

· Trick or treat song

· Can you make a happy face?

Halloween dictionary – słowniczek wyrażeń

· Sceredy cat – cykor

· Over my dead body – po moim trupie

· Bones – kości

· Bonfire – ognisko

· Blood – krew

· Broomstick – miotła

· Drop dead gorgeous – przepiekna/y

· Candles – świeczki

· Candy – cukierek

· Coffin – trumna

· Darkness – ciemność

· Death – śmierć

· Nihgt owl – nocny marek

· Haunted house – nawiedzony dom

· Jack O’Lantern – lampion z dyni

· Grave – grób

· Midnight – północ

· Spooky – straszny

· Superstitions – przesądy

· Treat or trick – cukierek albo psikus


64 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
_edited.png


Jesteśmy dla Was


Pon-Pt 9.00-17.00


+48 728 258 408

Angielski dla dzieci i młodzieży

bottom of page