top of page

Hałas na lekcji języka - rodzicu, czy to powód do niepokoju?

Zdarza się, że rodzice przysłuchując się lekcji swojego dziecka mają wrażenie, że dzieci szaleją, w ogóle się nie uczą a lektorka zaginęła w akcji. Brzmi znajomo? To prawda, że wielu rodziców uważa, że cisza i spokój są kluczowe podczas nauki języka obcego, co nie do końca jest prawdą, a czasami działa nawet na niekorzyść uczniów. Poniżej 5 powodów, dla których hałas na lekcji angielskiego nie jest niczym złym.


1. Integracja społeczna: Hałas na lekcji może wynikać z rozmów i interakcji między dziećmi, co może wspomagać integrację społeczną. Kiedy uczniowie rozmawiają ze sobą, tworzą więzi i poznają innych lepiej. Ta integracja może prowadzić do bardziej otwartej i przyjaznej atmosfery w grupie, co jest kluczowe dla skutecznej nauki języka.


2. Dobra zabawa: Dzieciaki potrzebują się bawić i najlepiej, kiedy lekcja języka odbywa się w taki sposób, że nauka dzieje się niejako ‘przy okazji’. Zabawa jest ważną częścią procesu nauki, ponieważ może sprawić, że nauka staje się bardziej atrakcyjna i motywująca. W trakcie zabawy dzieci się cieszą, ekscytują, skaczą, piszczą – każde reaguje z radością i zaangażowaniem, a co za tym idzie, z dodatkowymi dźwiękami. A hałas jest oznaką, że dzieci doskonale się bawią i uczą. Kiedy uczniowie czerpią przyjemność z zajęć, są bardziej skłonni do angażowania się w naukę, co poprawia motywacje wewnętrzną, a w konsekwencji znacznie poprawia to wyniki w nauce.


3. Aktywność motoryczna: Dzieci lubią i potrzebują ruchu. Dlatego na naszych zajęciach tak ważny jest czas dywanowy i ‘odkrzesławianie’ uczniów. Ruch może pomóc uczniom lepiej przyswoić materiał lekcyjny, ponieważ angażuje różne zmysły i sprawia, że nauka staje się bardziej interaktywna. A jak wiadomo, ruch również może generować hałas, no bo jak tutaj w ciszy szukać na czas obrazków, o których mówi pani?


4. Rozwijanie umiejętności słuchania: Kiedy na lekcji angielskiego panuje hałas, uczniowie muszą bardziej skoncentrować się na słuchaniu, aby zrozumieć to, co się dzieje wokół nich. To doskonałe ćwiczenie dla umiejętności słuchania, które są kluczowe w nauce języka obcego.


5. Tworzenie przyjaznej atmosfery: Hałas na lekcji może pomóc w tworzeniu przyjaznej atmosfery. Kiedy uczniowie czują się swobodnie i komfortowo, są bardziej skłonni do aktywnego udziału w zajęciach. Luźna atmosfera może również pomóc w przełamywaniu barier i stresu, który często towarzyszy nauce nowego języka. No bo jak tu się odezwać, kiedy w sali panuje grobowa cisza i nikt nic nie mówi?56 views0 comments

Comments


_edited.png


Jesteśmy dla Was


Pon-Pt 9.00-17.00


+48 728 258 408

Angielski dla dzieci i młodzieży

bottom of page