Rok szkolny ruszył pełną parą. Nasze dzieci powoli przyzwyczajają się do rutyny szkolnej i wprawiają się w nowych obowiązkach.
Bardzo ważnym punktem tego roku szkolnego dla ósmoklasistów jest egzamin, który ma na celu sprawdzenie wiedzy zdobytej do tej pory z podstawowych przedmiotów: matematyka, język polski czy język obcy. A jako, że nas interesuje najbardziej język angielski, to dzisiaj właśnie o tym teście parę słów.
Egzamin będzie odbywał się pod koniec maja. Czas egzaminu to 90 minut, jest przeprowadzany w formie pisemnej i nie ma wpływu na ukończenie szkoły.
Arkusz będzie się składać z pięciu części – ogółem 45-55 zadań. Mamy tu kolejno: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.
Co ważne, nie będzie tu niczego, czego nie było w podstawie programowej.
Ostatnio, zawężono również nieco wymagania egzaminacyjne, m.in. zawężono listę form pisemnych, które uczeń powinien umieć tworzyć, do trzech: wiadomość, email oraz wpis na blogu.
Co do katalogu tematów leksykalnych, wyglądają tak:
1. człowiek (np. dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy osobiste, uczucia i emocje, umiejętności i zainteresowania);
2. miejsce zamieszkania (np. dom i jego okolica, pomieszczenia i wyposażenie domu, prace domowe);
3. edukacja (np. szkoła i jej pomieszczenia, przedmioty nauczania, uczenie się, przybory szkolne, życie szkoły, zajęcia pozalekcyjne);
4. praca (np. popularne zawody i związane z nimi czynności i obowiązki, miejsce pracy;
5. życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości i problemy);
6. żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, lokale gastronomiczne);
7. zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary i ich cechy, sprzedawanie i kupowanie, wymiana i zwrot towaru, promocje, korzystanie z usług);
8. podróżowanie i turystyka (np. środki transportu i korzystanie z nich, orientacja w terenie, baza noclegowa, wycieczki, zwiedzanie);
9. kultura (np. uczestnictwo w kulturze, tradycje i zwyczaje, media);
10. sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, imprezy sportowe, uprawianie sportu);
11. zdrowie (np. tryb życia, samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie);
12. nauka i technika (np. wynalazki, korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych i technologii informacyjno-komunikacyjnych);
13. świat przyrody (np. pogoda, pory roku, rośliny i zwierzęta, krajobraz i ochrona środowiska naturalnego);
W części sprawdzającej rozumienie ze słuchu będą odtwarzane płyty z dialogami, rozmówkami, opowiadaniami, opisami itp. i do usłyszanych treści egzaminowany otrzyma pytania weryfikujące zrozumienie tego, co usłyszał.
Znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych będzie weryfikowana przez zadania takie jak: uzupełnienie tekstu brakującym fragmentem, wpisanie w lukę od jednego do trzech słów lub podanie prawidłowej formy czasownika lub słowa.
Na koniec krótka wypowiedź pisemna, gdzie będziemy mieć podany temat i konkretne pytania, które maja się w tym zawrzeć w wypowiedzi np. poinformuj, zapytaj, opisz, wyjaśnij itd. Warto zwrócić uwagę na to jakie informacje są wymagane w danym tekście.
Jest jeszcze sporo czasu, aby dzieci przygotowały się do egzaminu i poszły na niego pewne siebie i swoich umiejętności. Jest bardzo wiele testów w internecie, książek przygotowujących oraz kursów prowadzonych właśnie z myślą o ósmoklasistach.
A niniejszy artykuł jest początkiem serii dla ósmoklasistów 😊
Comments