top of page

5 powodów, dla których warto zapisać dziecko na angielski już w przedszkolu.

Updated: Aug 25, 20225 powodów, dla których warto zapisać dziecko na angielski już w przedszkolu.


Często słyszę pytania od zatroskanych rodziców, którzy obawiają się, że ich dziecko jest za małe na naukę języka. Pojawiają się obiekcje takie jak:

· ‘czy dziecko da rade?’

· ‘on jest jeszcze taki mały, to za wcześnie!’

· ‘dziecko musi mieć dzieciństwo’

· ‘co on tam zrozumie, to strata pieniędzy’


Są to oczywiście obawy uzasadnione – pokolenie dzisiejszych młodych rodziców rozpoczynało swoją przygodę z językami dopiero w połowie szkoły podstawowej. A tu język, w przedszkolu! Postaram się przybliżyć Ci 5 powodów, które zarazem są 5 wspaniałymi korzyściami, jakie możesz dać swojemu dziecku już teraz, i które pięknie zaprocentują w przyszłości.


1. Mózg dziecka jest jak gąbka

Mówiąc, że mózg dziecka jest chłonny jak gąbka nie odkryję Ameryki. Niemniej, jest to niezwykle ważny argument przeważający za rozpoczęciem nauki już od najmłodszych lat. Małe dzieci mają tę niesamowitą ciekawość poznawania świata, który je otacza i ta ciekawość pomoże im w rozwijaniu kompetencji językowych. Dzięki ciekawości i chęci poznawania nowych rzeczy, miejsc, ludzi dziecko ma szansę zbudować wspaniałe podstawy do rozwoju. Dzieci bardzo szybko zapamiętują nowe informacje, ale dość szybko również jest zapominają. Dlatego też ciągłe wystawianie dzieci na bodźce językowe pozwala im przenieść podstawy języka do pamięci długotrwałej, ale na to potrzebny jest czas.


2. Nauka to świetna zabawa

Dzieci uwielbiają się bawić, w ten sposób się uczą i rozwijają. Zapisując je na ciekawe i angażujące zajęcia językowe, takie jak w Charatonik Academy, rodzic będzie mieć pewność, że dziecko nie straci na tym ani minuty, gdyż zajęcia będą angażować jego mózg poprzez obraz, ruch i dźwięk. Co ważne, u dzieci proces nauczania przebiega nieświadomie a to oznacza, że dla dziecka jest to kolejna okazja do świetnej zabawy. A przy okazji buduje się wspaniały i stabilny fundament do dalszego poszerzania kompetencji językowych.


3. Integracja w grupie

Zajęcia w szkole językowej to również świetna okazja do rozwoju umiejętności interpersonalnych. Często dzieci poruszają się wewnątrz znanych i bezpiecznych środowisk: dom-przedszkole-znany plac zabaw. Eksponując je na nowe kontakty rówieśnicze poprzez dołączenie do grupy, często zupełnie nowej i nieznanej, daje im szansę nawiązania nowych znajomości i relacji. Pojawiają się nie tylko nowe dzieci, ale również pani lektorka, z którą również trzeba zbudować nową relację. Te pozornie nieważne kroki mają ogromny wpływ na umiejętność odnajdywania się w nowych, często trudnych i stresujących sytuacjach. To jest tzw. Wychodzenie ze strefy komfortu. Dziecko, które umie znaleźć swoje miejsce w grupie nieznanych osób będzie umiało łatwiej i szybciej nawiązać relacje z innymi niż to, które długo pozostawało w strefie komfortu. Co więcej, może okazać się, że dzieci poznane na angielskim pojawią się później w szkole, na placu zabaw lub w kolejnym roku nauki w szkole językowej, w nowej grupie. Zobaczenie znajomej twarzy da dzieciom poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że przynależą już do jakiejś społeczności, gdzie mają swoją bazę kontaktów. Takie doświadczenie jest na wagę złota.


4. Oswojenie z nauką

Nauka w przedszkolu to wstęp do nauki szkolnej. Dzięki nauce w szkole językowej takiej jak Charatonik Academy, dzieci oswoją się z nauką oraz zobaczą, że może być ona doskonałą zabawą, a nie nudnym zajęciem. Niestety, czasami już w przedszkolu dzieci poznają obecny schemat szkolnego nauczania. Jest nuda, są karty pracy i trzeba siedzieć w ciszy. Ale wcale nie musi tak być na zajęciach z angielskiego. Co więcej, tak bezwzględnie być nie powinno! Na odpowiednio zaplanowanych zajęciach językowych dzieci przede wszystkim dobrze i angażująco spędzają czas. Poszczególne czynności są dla dzieci ciekawe, materiały atrakcyjne, a częstotliwość ćwiczeń jest na tyle duża, aby dzieci zaangażować, ale nie przestymulować. I przede wszystkim dzieci mają utożsamiać naukę z czynnością przyjemną, przynoszącą radość oraz efekty, które motywują.


5. Akcent

Jednym z ważniejszych, a często pomijanych i zaniedbywanych argumentów przemawiąjących za wczesnym rozpoczęciem nauki języka obcego jest aparat mowy, który u dzieci nie jest jeszcze w pełni odkształcony, co daje im oraz nam, instruktorom, lektorom i nauczycielom ogromne możliwości w nauce języków obcych. Jeśli rozpocząłeś/aś naukę języka angielskiego w nastoletnim lub dorosłym życiu, masz problem z poprawnym wypowiedzeniem głoski ‘th’ występującej w wyrazach takich jak: birthday, teeth czy thank you. Podobnie, jeśli nie gorzej, ma się sytuacja z nosowymi głoskami języków azjatyckich – niektórych z nich dorosły Europejczyk nie będzie w stanie wypowiedzieć. To efekt odkształceń w aparacie mowy. Ucząc dziecko języka od najmłodszych lat szkolnych dajemy mu szansę na opanowanie wymowy i akcentu na doskonałym poziomie.


Znajomość języków obcych to nieodłączna część naszego życia oraz kompetencja wysoce potrzebna w życiu każdego dorosłego człowieka. Co więcej, nie wystarczy znajomość tylko jednego języka, teraz trzeba znać ich dwa lub trzy. Zapisując swoje dziecko na naukę języka obcego we wcześniejszych latach nie tylko wykształcasz postawę wspierającą naukę, ale również dajesz mu szansę na efektywną i spokojną naukę.

30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


_edited.png


Jesteśmy dla Was


Pon-Pt 9.00-17.00


+48 728 258 408

Angielski dla dzieci i młodzieży

bottom of page